Mliječni zubi su prvi zubi koji izrastaju i poznati su kao mliječni, privremeni ili primarni zubi. Počinju nicati u dobi od oko 6 do 10 mjeseci. Svih 20 mliječnih zuba obično se u potpunosti razvije do 3. godine života. Mliječni zubi imaju veliku ulogu u razvoju govora kod djece, budući da su potrebni za proizvodnju određenih glasova. Također su bitni za pravilno odgrizanje i žvakanje hrane, ali osiguravaju mjesto trajnim zubima. Prerani gubitak mliječnih zubi može potaknuti ranije nicanje trajnih, koji bi posljedično mogli imati krivi položaj u zubnom luku.
ISPADANJE MLIJEČNIH ZUBI
Oko 6. godine života počinju se klimati ispadati mliječni zubi. Najčešće prvo ispadaju središnji donji sjekutići, a za njima središnji gornji, zatim lateralni sjekutići, prvi kutnjaci, očnjaci pa drugi kutnjaci. No prije nego što počnu ispadati prvi mliječni zubi, u čeljusti se pojavljuje trajni zub, donji kutnjak, tzv. ‘šestica‘.
ZAŠTO PONEKAD NE ISPADAJU MLIJEČNI ZUBI
Prethodno opisan tijek ispadanja mliječnih zubi i zamjena trajnim zubima, bio bi idealan scenarij, no nerijetko može doći do poremećaja. Mliječni zubi kod odraslih ljudi poznati su i kao zadržani mliječni zubi. Najčešći razlog zadržavanja mliječnih zuba u odrasloj dobi je nedostatak trajnih zuba koji bi ih zamijenili. Tijek razvoja zuba može utjecati na zadržavanje mliječnih zubi, a može se opisati kao:
- hiperdontija – postoje suvišni zubi, a nema dovoljno mjesta za nicanje trajnih zuba
- hipodontija – nedostaje jedan do pet trajnih zuba
- oligodontija – nedostaje šest ili više trajnih zuba.
- anodontija – nedostaje većina ili svi trajni zubi.
Ako i postoji trajni zub, on možda neće izrasti, a brojni čimbenici mogu dovesti do takvih situacija:
- ankiloza – rijedak poremećaj koji spaja zube s kostiju i sprečavajući bilo kakvo kretanje
- genetika – obiteljska povijesti nepotpune penetracije zuba
- druga stanja povezana s razvojem zuba, poput ektodermalne displazije i endokrinih poremećaja
- trauma ili infekcije usta
Studije su pokazale ako trajni zub ne izraste do 20. godine života, manja je vjerojatnost izazivanja zubnih komplikacija u budućnosti. Glavni rizik od ostavljanja mliječnih zuba bez liječenja su komplikacije u razvoju zuba, kao što su:
- infraokluzija – mliječni zubi ostaju u fiksnom položaju, dok trajni zubi i dalje niču pored njih
- okluzijska trauma – zubi nisu pravilno raspoređeni
- dijastema – između zubi postoje praznine ili razmaci
ŠTO UČINITI SA MLIJEČNIM ZUBIMA U ODRASLOJ DOBI
Postoje slučajevi kada je zadržavanje zuba zapravo najbolja opcija za oralno zdravlje. To je osobito slučaj kada su zub i korijen još uvijek strukturno, funkcionalno i estetski zdravi. Za ovaj pristup potrebno je minimalno održavanje, ali to može rezultirati s previše ili premalo prostora za zamjenu mliječnih zubi u budućnosti.
KADA TREBA VADITI MLIJEČNE ZUBE
Postoje slučajevi u kojima gdje i nakon izbijanja trajnog zuba, mliječni zub ne ispadne, što može dovesti do nepravilnog rasporeda zubi i kasnijih kompliciranijih i dugotrajnih ortodontskih tretmana.
Kada nema mjesta za izbijanje trajnih zuba ili kada trajni zubi počinju rasti ispred ili iza mliječnih zubi, situacija u kojoj bi trebalo vaditi mliječne zube. Ovom stomatološkom intervencijom omogućava se pravilnije izbijanje trajnih zubi i lakši eventualni ortodontski tretman.
Ako mliječni zub ima značajnih slabosti, poput resorpcije ili propadanja korijena, možda će biti potrebna njegova zamjena. Implantati su preferirana metoda zamjene, međutim njegova promjena preporučuje se tek nakon kasnih tinejdžerskih godina, nakon završetka formiranja strukture kostiju.
POTRAŽITE POMOĆ STOMATOLOGA
Ukoliko imate zadržane mliječne zube, najbolje je potražiti savjet stomatologa koji će moći procijeniti treba li nešto poduzeti ili je zadržavanje mliječnog zuba najbolje rješenje.
NARUČITE SE NA PREVENTIVNI STOMATOLOŠKI PREGLED
Image by nensuria on Freepik